Popis budovy z roku 1914


Pohled asi tak z roku 1914. Budova české reálky se nachází na rozsáhlém Mikulášském náměstí, jehož větší část je proměněna v park. Touto polohou vyniká monumentální vzhled budovy. Hlavní průčelí je rovnoběžné s ulicí Houškovou, průčelí severozápadní leží v prodloužení Barrandovy ulice.

Budova je provedena ve slohu barokním (1), vlastní školní budova je dvoupatrová, přiléhá k ní jednopatrové stavení, v němž je byt ředitele, školníka a topiče. Obě budovy jsou spojené chodbou. K těmto budovám se připojuje dvůr, botanická zahrada a dvorek, obehnaná mřížovou hradbou, kterou je zastavená plocha doplněná na lichoběžník, ležící mezi prodlouženými ulicemi Houškovou a Radyňskou. Celková plocha zabraná druhou reálkou je 5666.25 m2, což tvoří asi šestinu celého Mikulášského náměstí.

Školní budova měří v hlavní frontě 84 m, ve frontě proti Mikulášské třídě 49 m, jižní křídlo je dlouhé 19 m. V kratší frontě je rohová část oddělena jednopatrovým přechodem od zbývající části, která obsahuje v přízemí tělocvičnu a nad ní školní kapli. Z hlavní fronty jsou vyloženy do 5,6 m dva rizality (2), spojené mřížovou hradbou, uzavírající menší Původní situační plánek. zahrádku, do níž vedou okna z chodeb. Uprostřed těchto dvou rizalitů vystupuje třetí menší, v němž jsou žákovské záchody s předsíněmi.Ve středu rohového rizalitu hlavní fronty je vyložen bohatě zdobený porticus (3) se třemi vstupy ke hlavnímu vchodu, které jsou opatřeny ozdobnou mříží. Nad porticem je velká terasa, přístupná z hovorny ředitelny. Její zděný parapet (4) nese zlacený nápis "Druhá česká státní reálka". Jednopatrová část budovy, oddělující školní kapli,vybíhá menším rizalitem, který nese balkon přístupný z předsíně kaple.

Střecha budovy je mansardová (5), se šupinovitou krytinou z obyčejných tašek, oživená četnými vikýřky se žaluziovými uzávěry. Roh budovy je korunován mohutnou věží, jejíž vrchol dosuje 35 m výšky nad úrovní náměstí. Menší vížku nese střecha kaple.

Průčelí školy. Fasády jsou z větší části hladké, jednoduše článkované, pouze v přízemku je česaná omítka, bohatší šambrán (6) okolo oken a bosáž (7) na lisénách (8). Průčelí jsou zakončena bohatými římsami s prejzovým překrytím (9) a šesti atikami(10). Podnož budovy je provedena z hrubě opracovaných žulových kvádrů, které jsou pouze na lisénách jemně opracované.

V rozích hlavního průčelí nad středním obloukovým rizalitem jsou provedeny akademickým malířem F. Hergelesem v umělém kameni dvě sochy, představující dětské postavy s vázami a festonem (11). Nad porticem hlavního vchodu jsou ve třech meziokenních polích naneseny profesorem J. V. Pekárkem putti (12), znázorňující výjevy z vyučování.





Particem vcházíme po čtyřech širokých stupních poloelipsovitého předloženého schodiště k hlavnímu vchodu, projdeme menším vestibulem a po pěti stupních vystoupíme k široké stěně s létajícími dveřmi, jimiž vejdeme do chodby v přízemku.

Chodby se táhnou v ose budovy v délce 67 m, šířce 3 m, v rozích budovy se rozzšiřují na 4.5 m. Opticky však působí ještě mohutněji vlivem šesti přiléhajících šaten 4.2 x 2 m. Do jižního křídla vysílají odbočku o rozměrech 10.5 x 3.6 m, do severního křídla v I. a II. patře odbočku o rozměrech 7 x 4.5 m. Ve všech patrech zaujímají chodby se šatnami prostor 972 m2. Prostory chodeb jsou zajímavé i svým architektonickým řešením. Jsou v přízemí a v I. patře klenuty příčnými valenými klenbami, s hlubokými lunetami (13), opřenými o předělující pásy, podporované konzolkami (15) v patkách. V II. patře je strop chodeb rovný s příčným dělením. Chodby jsou opatřeny v přízemí i obou patrech šesti velikými sdruženými okny. Dlažba všech chodeb je šamotová.

Původní situační plán přízemí. Patra o výšce 4.5 m jsou navzájem spojena dvěma dvouramennými schodišti. Hlavní schodiště je 2.5 široké, se žulovými zrcadlovými stupni rozměrů 145 x 32 cm. Profilovaná schodnice, provedená v umělém kameni, spočívá na pásech stoupajících v kobylí hlavě (16), které jsou zaklenuty do sdružených pilířů. Ramena schodů jsou podklenuta křížovými klenbami. Obdobně je řešeno 2.3 m široké vedlejší schodiště s profilovanými žulovými stupni, podpůrné pásy spočívají na osamělých pilířích. Obě schodiště jsou na podestách (17) zdobena převodními kameny, s bohatými konzolkami, a opatřena kovaným zábradlím s bukovým madlem. Při hlavním schodišti je stěna zalomené chodby nad podestami probrána zamřížovanými půleliptickými širokými otvory.

Vlastní učebny jsou umístěny po čtyřech v každém patře hlavního traktu, každá se třemi velikými šestikřídlovými okny rozměrů 184 x 285 cm, obrácenými k jihozápadu. Dvě krajní učebny mají velikost 10 x 6.5 m, střední 9.2 x 6.5 m, jejich světlá výška činí 4.1 m. Ve stropech nad učebnami jsou vložené rákosové truhlíky k zamezení přenášení hluku.

Původní situační plán prvního patra. Jižní křídlo budovy zaujímají tři odborné učebny s pracovnami profesorů, kabinety a pracovnami žáků, a to: přízemí chemie, I. patro přírodopis a II. patro fyzika. Učebny s okny obrácenými k jihovýchodu mají velikost 10 x 6.5 m. Ve fyzice a chemii je zřízena stupňovitá podlaha, aby žáci mohli sledovat pokusy na demonstračních stolech, které jsou opatřeny vodou, plynem a elektřinou.

Ve stěnách mezi učebnami jsou ponechány otvory velikosti dveří, které jsou v chemii a fyzice upraveny jako digestoře. V přírodopisu slouží tento otvor k promítání. Učebna přírodopisu je vybavena zvýšeným pódiem, na kterém je umístěn demonstrační stůl. Praktickým zařízením této učebny je demonstrační okno velikosti 2.3 x 1.5 m, které je z chodby zasklené a ve třídě uzavřeno svinovací dřevěnou žaluzií. Rizalit na rozhraní obytné budovy je určen v přízemí pro rýsovnu, v I. a II. patře pro dvě kreslírny. Tyto místnosti o rozměrech 16 x 7 m mají pět oken obrácených k severozápadu, čímž je zabezpečena náležitá jasnost i neproměnlivé osvětlení. Z kreslíren vcházíme do pracovny profesora, která je přístupná ještě druhými dveřmi přímo z chodby, z pracovny pak do místnosti sbírek.

Původní situační plán druhého patra. Proti hlavnímu schodišti ve II. patře je umístěna modelovna o rozměrech 8.5 x 6 m, která je opatřena třemi velikými okny obrácenými k severovýchodu. Zatímco ostatní místnosti mají dubové vlisové podlahy, modelovna je vybavena vodovzdornou podlahou. V chemii je zřízena, vzhledem k pokusům, šamotová podlaha. Při modelovně je zřízen kabinet velikosti 6.5 x 3.4 m. V přízemí přímo proti hlavnímu vchodu vstupujeme do předsíně tělocvičny. Sestoupíme po deseti širokých schodech do její rozšířené části, odkud vedou jedny dvoukřídlé dveře vpravo do šatny, druhými dvojitými dveřmi se vlevo vychází na prostorný dvůr, do vlastní tělocvičny se pak vchází prostředními dvoukřídlými dveřmi. Rozměry tělocvičny jsou 18.2 x 11 m a výška 5.5 m. Kazetovaný strop (18) je proveden z napuštěného dřeva, střeny jsou do výše 1.5 m chráněny dřevěným obložením. Vydatného osvětlení je docíleno šesti velikými čtyřkřídlovými okny. Ze šatny tělocvičny sestoupíme po užším žulovém schodišti do oblékárny, odkud vedou dveře do místnosti sprch. Tato místnost o rozměrech 6.6 x 5.9 m a výšce 3.1 m je opatřena osmi sprchami.

V přízemí vpravo od hlavního vchodu se nachází profesorská knihovna sestávající ze dvou místností. Vlevo od hlavního vchodu je umístěna vrátnice s velikým oknem vedoucím do porticu a zasklenými dveřmi do chodby. V I. patře při hlavním schodišti jsou seskupeny administrativní místnosti. Přímo proti schodům leží hovorna, z níž vedou zasklené dveře na terasu nad porticem. Z hovorny vcházíme do místností sekretáře, přístupné kromě toho i z chodby, a odtud do ředitelny, rovněž dveřmi spojené s terasou. Z ředitelny nebo chodby možno vejíti do sborovny, osvětlené čtyřmi velikými okny. Nad ředitelnou a sborovnou v II. patře jsou umístěny zeměpisné a dějepisné sbírky a žákovská knihovna.

Nad tělocvičnou byla v I. patře ústavu zřízena školní kaple s předsíní, sakristiemi a kruchtou. Předsíň je překlenuta valenou eliptickou klenbou s pasy a lunetami. Kaple o rozměrech 18.5 x 11.2 m je ve výšce 8.5 m překlenuta plochou valenou klenbou s lunetami. Vítězným obloukem je od kaple oddělena apsida (19), se kterou jsou spojeny postranní sakristie. Z levé z nich se vystupuje po schůdkách na kazatelnu. Nad vchody do kaple v celé šířce stěny je upravena v podobě předsunutého balkonu kruchta, přístupná z chodby II. patra. Její betonový parapet je z vnější strany zdoben sádrovými náplněmi a z vnějšku překryt linkrustou (20). Stěny kaple jsou do výše 1.7 m opatřeny dřevěným obložením.

K budově ústavu náleží botanická zahrada se studnou a vodním bazénem. Kromě hlavního dvora ústavu patří k budově ještě menší dvorek, přiléhající k obytné budově.


Vysvětlivky k textu:

  1. Barok, zde tzv. "barok třetí", což je označení pro architektonickou tvorbu používající ještě ve XX. století barokních forem.
  2. Rizalit je část budovy, méně či více vystupující před ostatní průčelí, rozšiřující její půdorys, a vyzděná v plné hmotě do základů.
  3. Porticus je sloupový kryt před hlavním vchodem do budovy.
  4. Parapet je nízká zídka ve funkci zábradlí.
  5. Mansardová střecha je typ zalomené střechy, každá z ploch je tvořena dvěma rovinami v nestejném sklonu.
  6. Šambrána je rámované ostění oken z pásu předstupující před líc zdiva.
  7. Bosáž je zdivo s plasticky zdůrazněnými čely jednotlivých kvádrů v líci.
  8. Lisena je plochý, před líc zdiva mírně vystupující svislý pás bez hlavice a patky.
  9. Prejzový překryt je užití konvexních tašek pro překrytí spár mezi kůrkami, na něž se klade malta.
  10. Atika je nízká zeď nad hlavní římsou, někdy nad okrajem střechy, víceméně členěná, která pohledově zakrývá střechu.
  11. Feston je plastická výzdoba ve tvaru zavěšeného polověnce květů, listoví a ovoce.
  12. Puti jsou malé dětské postavy bez křídel, motiv uplatňující se v barokní a rokokové plastické a malířské dekoraci.
  13. Luneta je pronik jedné klenby druhou.
  14. Konzola je konstrukce sloužící přímo pro podpoření dalšího stavebního dílu. Tvoří se zdí tuhý celek, je s ní konstrukčně svázána.
  15. Patka je část zděné konstrukce sloužící k uložení klenby. Tvoří součást klenby a je s ní vyzdívána.
  16. Kobylí hlava je klenební oblouk s patkami v nestejné výši. Je sestrojena dvěma různými poloměry ze středů umístěných nad sebou.
  17. Podesta je rovné místo mezi schody umístěné tam, kde schody mění směr.
  18. Kazetovaný strop je strop opatřený orámovanými prohloubenými díly stropu, které jsou zde konstrukční, t.j. vzniklé vložením příčných trámců do trámového stropu.
  19. Apsida je výklenek oblého půdorysu přičleněný k hlavnímu prostoru.
  20. Linkrusta je omyvatelný potah stěny.

Pramen: II. výroční zpráva
Zpět