Stavba budovy - přepis záznamu z kroniky II. české reálky

Archiv města Plzně

           

Jak se stavěla budova II. české reálky v Plzni

přepis záznamů ze školní  kroniky, Archiv města Plzně 

 

Školní rok 1912 - 1913

            Po celý rok pilně stavělo se na budově, ano i za zimy, která byla letos velice mírná. Do počátku října provedeno vyzdění základů pro celou budovu školní i obytnou a od 7. října začato se zděním přízemku. Tu měl stavitel z počátku veliké potíže, jak si opatřiti dostatečné množství kvadrů žulových, ježto současně stavěn byl kamenný most a blízké lomy v Štěnovicích byly plně dodávkou na most zaměstnány.

            S osazováním soklových žulových kvadrů bylo začato 13. září a sice z lomů od Čižic při tělocvičně na straně severozápadní; soklové kvadry při odborných učebnách jak na průčelní tak i na podélné straně učeben odborných jsou ze žuly Štěnovické.

            Z lomů žulových u Kolína jsou kvadry na jihozáp. a jihovýchodní straně podélné při tělocvičně a s osazováním těch začalo se 17. října. Současně s tím došly kvadry pro schody do vestibulu do hlavního patra a pro vedlejší schodiště z lomů u Světlé nad Sázavou a z Nového Města na Moravě. Posléze kvadry v průčelí při šatnách a záchodech žákovských a ostatní části hlavní budovy do náměstí jsou z lomů v Krhanicích (u Jílového).

            Do konce října docíleno rovnosti s vyzděním celého přízemku a začalo se hned s prováděním železobetonových stropů při oborových učebnách, při rýsovně a pokračováno v tom nad učebnami. V listopadu od  4 – 8. dostavily se první mrazy až 5° R, i byla práce na dva dny zastavena. V prosinci od 7 – 11. dostavily se mrazy 5° - 7° R i byla tu práce  opět zastavena. Když 11. prosince dostavila se obleva pokračováno s vyzdíváním obvodních zdí

I. patra, což dokončeno do 10. ledna. V lednu od 10 - 20. pro mrazy silnější muselo se ustati s vyzdíváním, ale tu provedeno lešení pro zdvihání materiálu do vyšších pater.

            Od 21. ledna začalo se s vyzdíváním obvodních zdí II. patra a zároveň prováděno betonování stropů nad I. patrem. V únoru pro mrazy od 15 – 28. byla práce opět přerušena, ale to naposled. Od 29. února začal se stavěti krov nad kaplí.

            V březnu dne 8. dosaženo vyzdění celé budovy do rovnosti II. patra a začato jednak s klenbami nad souterrainem, jednak s betonováním stropů nad II. patrem. Rovněž stavěn byl krov nad celou budovou a ten byl do 29. března úplně hotov, takže i taškami byl pokryt. 

            V dubnu, květnu, červnu a červenci začalo se s omítkou zdí a stropů uvnitř od 2. dubna a od 29. dubna na fasádě zevní, od II. patra počínaje dolů. Současně se prováděla instalace centrálního topení, kanalizace a vodovodu v celé budově.

            V srpnu vydlážděny sprchy, předsíň tělocvičny, kotelna a pracovna žáků při chemii dlaždicemi dodanými z továrny v Horní Bříze. O něco později dodány dlaždice černé a bílé z továrny Rakovnické pro chodby, šatny, a schodiště. Současně se prováděly dlažby (terasso) v záchodech žákovských, v modelově a ve sprchách.

            V srpnu od 9. pracovalo se na nové kruchtě v kapli. Zároveň v srpnu začalo se s osazováním dveří v II. patře počínaje, pak stavěna kamna v místnostech administračních a kabinetech, a zasklívána okna. Mimo to prováděla se instalace klosetů, výlevek v pracovnách, výlevek na užitkovou vodu, studánek na pitnou vodu.

            V srpnu a sice 3. začalo se s hloubením studny pro pitnou vodu. Současně dály se výkopy pro ohradní zdi u dvora a botanické zahrady, a hned se vyzdívalo.

                                                                                (Kronika II. české reálky, str. 67- 68)

Školní rok 1913 - 1914

            Stavba budovy byla do konce srpna (1913) úplně pod střechou, zároveň i omítnuta zevnitř i zvenčí a pracováno usilovně na otevření jejím se zasazováním dveří, a prováděním malby místností učebných, tak i chodeb a ostatních.

            Zároveň v září upravováno celé okolí budovy definitivně, planirován dvůr a navážen, v zahradě botanické rozvážen humus, prováděny basiny a postavena mříž hradební, osazovány obrubníky pro chodník a v říjnu prováděn chodník v mosaice kolem celé budovy.

            Do celé budovy proveden přívod plynu a vody, osazena všudy v místnostech a na chodbách topná tělesa centrálního topení, kladeny podlahy v kapli, tělocvičně a místnostech administračních (parketové).

            Od 15. října začalo se s vytápěním celé budovy denně a prováděno první čištění budovy celé od shora počínaje.

            Do 1. listopadu však jak smlouvou při zadání stavby bylo vymíněno, nebyla sice budova úplně hotova, ale jenžto ústav se nemohl stěhovati hned od počátku školního roku, ale odloženo stěhování až na konec I. pololetí, neb nebylo to žádnou závadou a tak do 15. prosince bylo vše úplně hotovo a budova stavitelem Frant. Němcem předána stavebnímu úřadu a obci, do rukou referenta p.rady Antonína Müllera.

            Jen na studni pro pitnou vodu pracováno a to proto, že se až ve hloubi 25 metrů přišlo na vodu, práce pak od 6 m hlouběji musila se prováděti namahavě v pevné skále a studna dokončena 18. února 1914.

            Mimo to pokračovalo se v úpravě dvora, který byl ještě po celé II. pololetí doděláván, takže se ho vůbec k vycházkám žáků v době respiria nemohlo užíti.

            Rovněž i botanické zahrady nemohlo se ještě užíti pro účely školní, ježto městský zahradník pro pilné jiné práce v sadech městských příliš pozdě by byl mohl přikročiti k vysazení některých květin i proto bylo nutno užití zahrady ponechati až příští době.

            Po kolaudaci budovy provedeno instalování tělocvičny v II. polovici prosince 1913 firmou J. Vindyš na Smíchově, dále postaven oltář a kazatelna od firmy Petra Buška synové v Sichrově u Turnova, postaveny varhany od Matěje Wunše v Sušicích o 8 registřích, dodány dva demonstrační stoly pro chemii a fyziku od firmy Jos. Steflitorbek ve Vídni, a dodán potřebný nábytek do modelovány, do rýsovny, do II. kreslírny, příslušné lavice do učeben v chemii, přírodopisu a fyzice a doplněny dle potřeby skříně v kabinetech, doplněna sborovna a ředitelna nábytkem.

            Přestěhování ústavu stalo se od 13 – 17. února. O slavnosti, kterou ústav byl odevzdán svému účelu, viz obšírnější vypsání v II. zprávě ústavu str. 13 – 19. A tak místo po třech letech dostal se ústav teprve po 71 roce do nové vlastní budovy, kdež teprve se bude moci plně rozvinouti.

            S upřímným uznáním jest ředitelství i sbor zavázán velikými díky slavné  městské radě, slavnému obecnímu zastupitelstvu, že ústavu dostalo se tak prostranné, tak nákladně zbudované budovy, která jest opětně novým dokladem porozumění pro to, aby škole střední dostalo se moderní budovy k řádnému jejímu prosperování , jak nešetřilo se u obce v ničem, aby škola nová byla vzornou.

            Vrchní dozor nad stavbou měla městská technická komise, jejímž předsedou byl stavební rada Antonín Müller a za útvar stavební byl pověřen dozorem vrchní inženýr Josef Farkač. Stálý dozor po celou dobu stavby obstarávali za městský stavební úřad inženýr Václav Procházka a vrchní oficiál Jindřich Beringer.

            Dozor nad pracemi s ústředním topením měl na starosti vrchní městský inženýr Karel Werstadt. Instalaci plynového osvětlení řídil disponent plynárny městské Jan Lažanský. Nad prováděním kanalizace dozíral inženýr Karel Bicek s asistentem Karlem Kindlem, podrobné plány kanalizační pracoval oficiál Václav Teřl.

            Úpravu botanické zahrady a dvora řídil vrchní městský inženýr Petr Fiala, na práce dozíral asistent Josef Čechura. Zástupcem stavitele Frant. Němce na stavbě byl stavitel Jakub Salák, jemuž k ruce byl stavební asistent Bohumil Jelínek.

                                                                              (Kronika II. české reálky, str. 74 – 76)